МЕТОДОЛОГІЯ

Боротьба із корупцією в Україні - пріоритет держави. А об'єктивний моніторинг цієї боротьби - один із інструментів контролю і оцінки із боку громадянського суспільства. Проект "Наших грошей" "Антикорупційний барометр" відслідковує стан боротьби із корупцією на основі офіційних даних Єдиного державного реєстру судових рішень. Ми відслідковуємо дані в режимі реального часу, починаючи із 2014 року.
Корупційними кримінальними правопорушеннями вважаються ті, що передбачені 19 статтями Кримінального кодексу України (ККУ). Зокрема, це: ст. 364, 364-1, 365-2, 368, 368-2 (введена в ККУ у 2011 р; рішенням Конституційного Суду № 1-р/2019 від 26.02.2019 визнано такою, що не відповідає Конституції України), 368-3, 368-4, 368-5 (введена 31.10.2019), 369, 369-2. Крім того, для дослідження взято інші кримінальні правопорушення у сфері службової діяльності, а саме: передбачені ст. 364-2 (введена 19.12.2019), 366, 366-1 (виключено 04.12.2020), 366-2 (введена 04.12.2020), 366-3 (введена 04.12.2020), 367 і 369-3 (введена 03.11.2015). Таким чином, загалом "Антикорупційний барометр" включає вироки по злочинах, передбачених 15 чинними статтями ККУ, а також в дослідження увійшли дані по двох статтях, які вже не застосовуються (1 – неконституційна, 1 – виключена). Ми не враховували вироки, винесені у справах про правопорушення, передбачені іншими корупційними статтями ККУ, а саме: 191, 262, 308, 312, 313, 320, 357, 410, у випадку їх вчинення шляхом зловживання службовим становищем. Основною причиною того, що вони не включені до дослідження, є технічна неможливість виокремити справи по вказаних статтях, які не підпадають під ознаки корупційних.
Кількісні показники вироків по кожній із названих вище статей Кримінального кодексу не замінять якісного аналізу цього масиву даних. Для цього "Антикорупційний барометр" передбачив ряд характеристик, які дозволять, окрім кількості засуджених осіб, побачити детально види покарань. Вони класифіковані відповідно до ст. 51-52 ККУ: основні покарання – штраф; позбавлення волі (ізоляція засудженого на певний строк в кримінально-виконавчій установі закритого типу); обмеження волі (утриманні особи в кримінально-виконавчих установах відкритого типу без ізоляції від суспільства); арешт; громадські роботи; додаткові покарання – конфіскація майна; штраф; позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю.
Окремо фіксуються всі угоди між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим про визнання винуватості щодо правопорушень, передбачених зазначеними вище статтями, коли ця угода може бути укладена відповідно до вимог ст. 469 Кримінального процесуального кодексу України. Окремо зафіксовано випадки, коли особу було виправдано. Також відокремлюються випадки, коли кримінальне провадження закрито. Варто відзначити, що у справах, де одним вироком засуджено кілька осіб, і одну із них виправдано, весь вирок в "Барометрі" потрапляє в категорію «невинен».
"Антикорупційного барометру" показує стан боротьби із корупціє лише на рівні судів першої інстанції. Всі вироки містять посилання і можна самостійно дослідити інформацію по кожній справі.
Наразі можна стверджувати, що "Антикорупційний барометр" містить повніші дані у розрізі статей ККУ, ніж запропоновано класифікатором офіційного Єдиного держреєстру судових рішень. Усі статті ККУ в "Антикорупційному барометрі" вказані так, як в резолютивній частині вироків (тобто, з врахуванням того, що покарання може бути присуджено по двох і більше статтях ККУ, з урахуванням перекваліфікацій і т. д.).
У розділі "Новини" окремо відслідковується інформація про стан справ стосовно чиновників, які займали відповідальне становище. Також можна підписатись на розсилку новин щодо топ-корупціонерів.
Цей онлайн інструмент може бути корисним всім, хто розуміє, що боротьба із корпцією в Україні - один із ключових пріоритетів реформ. Також він буде корисним в якості "бенчмарку" до Індексу сприйняття корупції у світі.
У разі виявлення неточностей або з інших питань пишіть на електронну скриньку info@nashigroshi.org.
Проект ГО «Наші гроші».
Грантова підтримка на створення аналітичної платформи «Антикорупційний барометр» надана USAID/UK aid проєктом "Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах / TAPAS", що реалізується Фондом Євразія, за сприяння Міністерства цифрової трансформації України.